Wernisaż Bożenny Biskupskiej połączony z Otwarciem Ciemni Analogowej
i wystawą prac Pawła Pierścińskiego - Sokołowsko Laboratorium Kultury.

16 kwietnia o 17.00 Fundacja Sztuki Współczesnej IN SITU zaprasza na wernisaż Bożenny Biskupskiej, jednej z fundatorek i założycielek Fundacji, połączony z otwarciem ciemni analogowej.

Wydarzenia skupione 16 kwietnia w Sokołowsku są efektem działań Fundacji Sztuki współczesnej IN SITU.
Od założenia Fundacji minęło ponad 10 lat. Idea wypracowana przez Bożennę Biskupską, Zygmunta Rytkę i Zuzannę Fogtt jest nieustannie realizowana. Koncepcja powołania miejsca szczególnego, dość obszernego, które dałoby wielorakie możliwości do działań artystycznych, eksperymentalnych, poszukujących znalazła swoją realizację w Sokołowsku. Architektura miejsca, urbanistyka, położenie, przepiękny park odpowiadały wyobrażeniom Fundatorów.

Uczestnicząc w wernisażu Bożenny Biskupskiej, mamy okazję doświadczyć okoliczności dość – jak na dzisiejszy rynek sztuki – niezwykłych. Oto artystka wystawia swoje dzieła w przestrzeni, którą sama stworzyła, wykreowała, powołała do życia. Wystawa Bożenny Biskupskiej nie ma charakteru gościny w obcym muzeum. Jest przeniesieniem twórczości artystki sprzed lat w miejsce, które dziś za jej sprawą tętni artystycznym życiem. Rzadki to przywilej.
W sali multimedialnej Sokołowsko Laboratorium Kultury prezentowane są rzeźby z kilku cyklów tworzonych przez Bożennę Biskupską w latach 80. Jest to okres figuracji, w czasie którego artystka poszukiwała takich materiałów do ich realizacji, jak trociny, pakuły włókien, żywice. Materiały te, nawarstwione na metalowej konstrukcji, tworzą monumentalne, odległe czasowo rzeźby – zdeformowane ludzkie sylwetki. W skład ekspedycji wchodzą prace z cyku Misterium Czasu, biorącego udział w Biennale w Wenecji w 1984 roku, a także z cyklu Non Omnis Moriar, będące przez 30 lat w kolekcji stałej Muzeum w Auschwitz.
16 kwietnia 2016 to także dzień otwarcia ciemni analogowej „Obiekt nietrwały” im. Zygmunta Rytki. Dzięki wsparciu wielu przyjaciół Fundacji, którzy przekazali dzieła sztuki na aukcję charytatywną, stworzono tu klasyczną ciemnię analogową dla amatorów i profesjonalistów. Pracownia fotografii analogowej będzie przypominać, a także pokazywać młodemu pokoleniu magię fotografii dawnej, czarno-białej, bromowej.

 

Zygmunt Rytka przez wiele lat pracował warsztatowo. Sam wykonywał swoje prace fotograficzne, jak wielu artystów jego pokolenia miał kontakt z dziełem sztuki od samej koncepcji do namacalnego powstania fotografii. Artysta, którego imię nosi ciemnia, osobiście zaszczyci otwarcie obiektu.
Wydarzeniem towarzyszącym otwarciu ciemni będzie wystawa fotografii Pawła Pierścińskiego. Mieści się ona w piwnicach Sokołowsko Laboratorium Kultury i stanowi swego rodzaju abstrakcyjne przedłużenie ciemni fotograficznej. Większa część ekspozycji ukazuje fotografie związane z pejzażem, drugą stanowią prace związane z aktem, jak również z różnymi zabiegami eksperymentalnymi, wprowadzeniem nowych technik, poszukiwaniem struktur, wprowadzaniem abstrakcji. Oryginały prac powstawały od lat 60. Ekspozycja składa się również z filmów dokumentalnych.

Fundacja skupia swoje działania w Sokołowsku. Wielu artystów pracuje i realizuje swoje prace w przestrzeni działań artystycznych Sokołowsko Laboratorium Kultury. Równolegle trwa odbudowa zabytku. Lewe skrzydło Sanatorium, oddane rok temu do użytku, stwarza wiele możliwości do pracy twórczej, wystawienniczej i multimedialnej. Wydarzenia skupione 16 kwietnia wykorzystują te możliwości, będąc jednocześnie ekspozycją i pracownią, gwarantując zarówno kontemplację, jak i kontinuum twórczego procesu.

Organizator:
Sokołowsko Laboratorium Kultury,
Fundacja Sztuki Współczesnej IN SITU.
Adres: ul. Różana 3,
58-350 Sokołowsko
Koordynator:
Maciej Pierzchała,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: 606-627-630